تکنازدانلود

دانش جنگ افزار - تکنازدانلود
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تکنـــــــــــــــازدانلود: نارنجک (grenade) یا "نارنجک جنگی" (زیرا انواع دیگری نیز دارد) نوعی اسلحه‌ی گرم است که توسط نفر قابل حمل بوده و بر علیه نفرات استفاده می‌شود.

نارنجک

نارنجک دارای مقداری مادهٔ منفجره(خرج) است که وزن آن بستگی به نوع خرج مصرفی و وظیفهٔ تعریف شده برای نارنجک دارد ولی از یک کیلوگرم تجاوز نمی‌کند و توسط محفظه‌ای فلزی احاطه شده است. محفظهٔ فلزی معمولاً قابلیت ترکش شدن خوبی دارد تا در صورت انفجار مواد منفجره بیشترین آسیب ممکن را به نفرات دشمن وارد کند. از نارنجک در جنگهای نزدیک مثلا پاک سازی سنگر دشمن یا تیربارچی یا استحکامات دشمن استفاده می‌شود.البته نارنجک هایی نیز هستند (موسوم به HEAT) که فقط با موج حاصل از انفجار به نفرات آسیب می‌زنند.

نارنجک‌ها دارای ساز و کاری هستند تا جلوی انفجار ناخواسته را بگیرد. این سازوکار در اکثر نارنجک‌ها مشابه است که به آن ضامن نارنجک می‌گویند. ضامن معمولاً شامل سوزن و اهرمی است که جلوی ضربه زدن ناخواسته و اتفاقی سوزن به چاشنی را می‌گیرد. چاشنی ماده‌ای حساس به ضربه است که پس از ضربه سوزن، ماده منفجره را بعد از مدت زمانی در حدود سه تا پنج ثانیه منفجر می‌کند. البته انواعی از مواد منفجره نیز هستند که احتیاجی به چاشنی ندارند. مانند "نیترو گلیسیرین" که خود در اثر ضربه حاصل از پرتاب نارنجک وبرخورد آن به زمین منفجر می‌شود. در این نوع نارنجک‌ها دیگر اضطراری برای پرتاب نارنجک وجود ندارد زیرا تا ضربه شدیدی نخورد منفجر نخواهد شد که البته این نوع نیز ضامن خاص خود را دارد.

ممکن است خرج نارنجک دارای مواد شیمیایی باشد(همان بمب‌های شیمیایی در مقیاسی کوچک تر).
انواع دیگری از نارنجک نیز هست که برای کشتن افراد طراحی نشده اند، مانند نارنجک صوتی که با انفجار صدای شدیدی تولید می‌کند که می‌تواند افراد را برای مدت کوتاهی گیج کند یا نارنجک نوریکه با انفجار، نور شدیدی تولید می‌کند و یا نارنجک دودزا و یا نارنجک مولد گازهای اشک آور یا بی هوش کننده که توسط نیروهای انتظامی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان یا رهایی گروگان‌ها استفاده می‌شوند. البته نارنجک دودزا در جنگ نیز برای مخفی کردن موقت نفرات و تحرکات از دید دشمن استفاده می‌شود مثلا در هنگام حمله تک تیرانداز دشمن به ستون نفرات، برای ایجاد فرصتی برای پنهان شدن و سنگرگرفتن. نوعی نارنجک نیز وجود دارد که برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد که طرح و ایدهٔ آن توسط مخترعی ایرانی ارائه شده است.این به اصطلاح نارنجک محتوی مواد اتفاء حریق است و ضامنی الکترونیکی دارد.


بررسی ساختار یک نارنجک دستی و اجزای تشکیل دهنده آن

آلات ضامن : که از دو قسمت حلقه ی ضامن (غیر موقت)و دستگیره ی ضامن (موقت)تشکیل شده است.حلقه ی ضامن جهت جلوگیری از انفجار نارنجک به مدت طولانی و فعال سازی آن تعبیه شده است که تا این حلقه و پین همراه آن از نارنجک خارج نشده باشد نارنجک آماده و فعال نخواهد شد.برای اطمینان از آن که نارنجک در دست خود عمل نکند ضامنی دوم به صورت یک دستگیره بر روی نارنجک قرار داده شده است و تا زمانی که این دستگیره از نارنجک جدا نشده است نارنجک عمل نخواهد کرد.
سیستم احتراق چاشنی و چاشنی تأخیری و فیوز : این سیستم که پس از آزاد شدن ضامن ها با کوبش ماسوره روی جاشنی باعث احتراق آن شده و پس از زمان معینی که در نارنجک های مختلف متفاوت است،باعث عمل کردن فیوز و به دنبال آن مواد عامل می شود.
مواد عامل : این مواد در هر یک از انواع نارنجک های دستی به دلیل کاربرد آن ها متفاوت است . در نارنجک های ترکش زا از مواد منفجره قوی و در نارنج های صوتی – نوری از ترکیب چند نوع ماده ی منفجره که باعث ایجاد نور و صدای شدید می شود و در نارنجک های دود زا موادی به کار می روند که سوختن آن ها باعث تولید مقدار زیادی دود غلیظ شده و در نارنجک های اشک آور و خفه کننده از موادی استفاده می شود که پس از ترکیب با هم و یا سوختن باعث انتشار مواد شیمیایی سمی و خطرناک گازی شکل در محیط می شود که ورود این مواد به چشم ها و دستگاه تنفّسی باعث ترشح اشک و سوزش چشم ها و همچنین ایجاد احساس تهوع و خفگی می شود که به مدّت طولانی و با وسعت و قدرت زیاد آتشی ایجاد می کند که به راحتی و حتی با آب نیز نتوان آن را خاموش کرد.

نارنجک دفاعی Frag

ساخت : کره
رنگ : سبز زیتونی
جنس : چدنی
شکل ترکش : لوزی (از داخل برش خورده )
شعاع ترکش : 30-35 متر
زمان تاخیر : حدود 5 ثانیه
وزن : 405  گرم

نارنجک Frag

نارنجک هجومی دفاعی RG 42

ساخت : شوروی سابق
رنگ : سبز زیتونی
جنس بدنه : ورق فولادی
نوع ترکش : فولاد نازک ورقی
شعاع ترکش : 25 متر
زمان تاخیر : 3 تا 4 ثانیه
وزن : 440 گرم

نارنجک RG 42

نارنجک امریکایی MK 2

ساخت : ایران و امریکا
رنگ : سبز زیتونی
جنس : چدنی 40 تکه
شعاع ترکش : 35-40 متر
زمان تاخیر : 3 تا 6 ثانیه
وزن : 575 گرم

نارنجک هجومی RGD 5

ساخت : شوروی سابق
رنگ : سبز زیتونی
جنس بدنه : فلز
نوع ترکش : ورق نازک فولادی به ضخامت 1 م م
شعاع ترکش : 20 متر
زمان تاخیر : 3-4 ثانیه
وزن : حدود 310 گرم

نارنجک RGD 5

نارنجک دستی ساچمه اییBRM 75

نارنجک دستی ساچمه ای
ساخت : یوگسلاوی
مدل :  BRM 75
وزن : 336 گرم
رنگ : سبز زیتونی
جنس بدنه : پلاستیک

نارنجک BRM 75


نارنجک دستی RGO

ساخت: روسیه
قطر: 60 میلیمتر
وزن نارنجک: 530 گرم
نوع ماده منفجره:RDX
وزن مواد منفجره: 114 گرم
شعاع ترکش:  100 متر

نارنجک RGO

مشخصات نارنجک:

همانطور که گفته شد نارنجک سلاح پرتابی کوچکی است به وزن 1 تا 2 پوند که آن را بمب دستی هم گفته اند زیرا ممکن است حاوی یک ماده انفجاری یا شیمیایی باشد، نارنجک هایی که با دست پرتاب می شوند با عنوان نارنجک های دستی طبقه بندی می گردند. نارنجک توسط فرد مورد استفاده قرار می گیرد و در موقعیت های مختلف تاکتیکی در دسترس است. نارنجک های دستی به هنگام حمایت از واحدهای کوچک در درگیری های تن به تن به کار می روند.
یک ویژگی اساسی، نارنجک دستی را از دیگر سلاح های موجود متمایز می کند. این عامل منحصر به فرد این است که به منظور آسیب رساندن لازم نیست آن را با همان دقتی که گلوله شلیک می شود، استعمال کرد. دیگر تفاوتهایی که نارنجک با دیگر سلاح ها دارد عبارتند از:

برد کوتاه:
منظور از برد یک نارنجک دستی فاصله متوسطی است که فرد می تواند این وسیله را پرتاب کند. این برد تنها به وسیله محدود نیست. به قدرت فردی که آن را پرتاب می کند بستگی دارد.

کوچکترین شعاع خطر موثر:
شعاع خطر موثر عبارت است از محیط منطقه مدور اطراف منطقه انفجار است. برای افرادی که در این منطقه هستند احتمالاً 50 درصد تلفات وجود دارد. البته خارج از این محیط هم ممکن است تلفات وجود داشته باشد. شعاع خطر موثر نارنجک، در مقایسه با شعاع خطر موثر یک خمپاره کوچک کم، و در انواع نارنجک ها این شعاع متفاوت است.

عمل تاخیری ماسوره:
عمل تاخیری ماسوره به علت وجود عامل تاخیری زمانی در آن است. این حالت باعث می شود که نارنجک با ایمنی پرتاب شود. بیشتر نارنجک های دستی استاندارد دارای ماسوره های تاخیری هستند و قسمت عمده آنها در اثر ضربه منفجر نمی شوند. و فقط پس از سوختن عامل تاخیری ماسوره که انفجار صورت می گیرد .
نارنجک آ یک نارنجک دستی را می توان یا یک ترقه ی معمولی مقایسه کرد یک ترقه دارای بدنه ای است که از باروت یا ماده سریع الاشتعال پر شده و یا یک شعله کوچک منفجر می شود وقتی که فتیله روشن می شود به طرف پایین می سوزد تا این باروت را مشتعل کند اشتعال باروت بدنه ی کاغذی ر می ترکاند اگر چه یک نارنجک دستی از مواد مختلف ساخته شده ولی تقریبا به همان حالت عمل می کند و دارای همان قسمت هایی است که یک ترقه دارا می باشد. نارنجک بمب دستی کوچک حاوی مواد منفجره یا عامل شیمیایی است و بر علیه نفرات ، سنگرها، خودرو ها و تجهیزات دشمن به کار می رود.

ساختمان نارنجک:

1. بدنه
2. خرج اصلی
3. ماسوره

بدنه:
قسمتی از نارنجک است که ماده انفجاری یا شیمیایی را در خود جای می دهد و شکل ظاهری نارنجک را تشکیل می دهد. بدنه ممکن است از هر ماده ای ساخته شود و کافی است که بتواند این مواد را در خود جا داده و نگه دارد و احیانا به عنوان ترکش مورد استفاده قرار گیرد. نارنجک در اشکال مختلف (کره ای ، استوانه ای، خمره ای و ...) است و جنس آن نیز از چدن، آلومینیم، پلاستیک و .... می باشد. بدنه همه نارنجک ها تو خالی است ( برای جای دادن ماده شیمیایی یا منفجره در خود) و در آنها سوراخی تعبیه شده است که می توان ماسوره را در میان مواد اصلی قرار داد و به بدنه پیچاند.

خرج اصلی:
عبارت است از ماده شیمیایی یا منفجره ای که درون بدنه نارنجک قرار می گیرد. همین ماده به نارنجک ویژگی خاصی می دهد و ماموریت آن را تایین می کند. خرج اصلی ممکن است ماده منفجره TNT، پنتولیت یا از دیگر ترکیبات شیمیایی باشد.

ماسوره:
یک وسیله مکانیکی و شیمیایی است که از طریق زنجیره ای از عمل ها و عکس العمل های مکانیکی و شیمیایی پس از طی زمان تاخیر مشخص، موج انفجار یا حرارت تولید می کند و بر دو نوع است:
1. ماسوره انفجاری: که در نارنجک های انفجاری به کار می رود و زمان تاخیر آن 3 الی 6 ثانیه است.
2. ماسوره اشتعالی: که در نارنجک های شیمیایی به کار می رود و زمان تاخیر آن 2 الی 3 ثانیه است.

ساختمان ماسوره:
1. بدنه ماسوره که روی بدنه نارنجک پیچ می شود و قطعات زیر در آن به کار می رود.
2. حلقه ضامن که اهرم مانع ضارب را در بدنه ماسوره نگه می دارد .
3. اهرم مانع ضارب که اهرم را نگه می دارد.
4. ضارب که باعث ضربه زدن به چاشنی ضربتی به وسیله فشار فنر می شود.
5. فنر ضارب که ضارب را با فشار به سمت چاشنی ضربتی پرت می کند.
6. چاشنی ضربتی که به محض برخورد با خرج حساس، تولید حرارت می کند.
7. خرج تاخیر که بین چاشنی ضربتی اصلی قرار می گیرد و زمان تاخیر لازم را ایجاد می کند.
8. چاشنی اصلی ( اشتعالی – انفجاری ) که حرارت یا موج انفجار را فراهم می کند.

عملکرد ماسوره:
الف- وقتی حلقه ضامن را از ماسوره جدا می کنند، برای جدا کردن اهرم از بدنه ماسوره مانعی وجود ندارد. فقط نیروی دست است که اهرم را به بدنه و ماسوره نگه می دارد.
ب- وقتی که اهرم رها می شود، فشار ضارب که با حالت فنری زیر اهرم مهار شده است، پس زده می شود.
پ- وقتی که اهرم با فشار فنر از سوزن از بدنه نارنجک دور می شود ضارب بر روی محور خود چرخشی می کند و با چاشنی ضربتی برخورد می نماید.
ت- وقتی ضربه ضارب نواخته می شود چاشنی ضربتی با زدن جرقه حرارت ایجاد می کند و خرج تاخیری را مشتعل می سازد.


احتیاط‌های تامینی نارنجک:

به کلیه اقداماتی که جهت کارکردن با نارنجک باید رعایت نمود، تا خود و دیگران از خطرات احتمالی در امان باشیم، “احتیاط‌های تامینی نارنجک” نام دارد، که به قرار زیر می‌باشند:
1- با هر نوع نارنجک احتیاط آمیز برخورد کنیم.٢- از ضربه زدن، انداختن یا دست‌کاری بی‌مورد نارنجک اجتناب نمائید. ٣- هرگز نارنجک را به وسیله حلقه ضامن از جا بلند نکنید. ۴- نارنجک را در مقابل عواملی مانند(رطوبت و حرارت آتش) حفظ کنید. ۵- در موقع پرتاب نارنجک در داخل مناطق ساختمانی، باغ‌ها و جنگل‌ها باید از برخورد نارنجک به موانع که خط مسیر نارنجک را تغییر داده و یا آن که باعث عقب جستن نارنجک می‌گردد، اجتناب نمود. ۶- در موقع پرتاب نارنجک باید وضعیت نیروهای خودی و مردم عادی را نیز نسبت به خطرات و صدمات احتمالی نارنجک در نظر داشته باشیم. ٧- در صورتی که نارنجک را پرتاب کردید و پس از طی زمان تاخیرش منفجر نشد به آن نزدیک نشوید.

چگونگی کار با نارنجک:
نارنجک را در دستی که می‌خواهد آنرا پرتاب کند طوری قرار دهید که اهرم مانع ضارب، در بین انگشتان شست و سبابه، روی نرمی کف دست قرار گیرد. انگشتان دیگر، روی نارنجک را می‌پوشاند. در این حالت با انگشت سبابه یا انگشت وسط دست دیگر، حلقه ضامن نارنجک را گرفته و با یک حرکت پیچش و کشش ضامن را خارج می‌کنیم. پس از این کار باید مواظب بود که فشار دست از روی اهرم ضارب کم نشود.سپس بنا به موقعیت خود و دشمن، آنرا پرتاب می‌نمائیم.

در این جا به بررسی انواع نارنجک های دستی و کاربرد آن ها می پردازیم :

نارنجک های ترکش زا :

از این نارنجک ها جهت از بین بردن دشمن در مناطق باز،خندق و حفره ها و در جنگ های شهری استفاده می شود.این نارنجک ها پس از انفجار خرج اصلی،ترکش های فلزی گداخته را به اطراف پرتاب می کنند.این نارنجک ها را می توان به 2 نوع ترکش زای تکه فلزی و ساچمه ای و یا دفاعی و هجومی تقسیم کرد :
1- نارنجک های ترکش زای تکه فلزی و ساچمه ای :

بدنه اصلی نارنجک های ترکش زای تکه فلزی دارای شیار هایی شطرنجی شکل است که با انفجار نارنجک،بدنه از روی این شیار ها بریده شده و به صورت ترکش های مکعبی در محیط پخش می شوند ( اندازه ی این ترکش ها از چند میلیمتر تا حدود 2 سانتی متر و تعداد آن ها بسیار زیاد می باشد). در نارنجک های ساچمه ای،مقدار زیادی ساچمه فلزی به صورت منظم در زیر بدنه قرار گرفته شده اند و پس از انفجار خرج اصلی،این ساچمه ها به اطراف پرده می شوند.
stinger :این نوع نارنجکها حاوی تعدادی توپ سفت می باشند(بعضیها حاوی ساچمه های بزرگ).کاربری انها به مانند کاربری فلش بنگها هستند و در محوطه هایی با گروگان و مجرمین کاربرد دارند و در عرض 3 الی 5 ثانیه به محض جدا شدن دستگیره ضامن آنها عمل خواهند کرد.نتیجه عملکرد ان گیج شدن موقتی مجرمین می باشد.

در شکل زیر نمای برش داده این نوع نارنجک را مشاهده میکنید:

2-نارنجک های دفاعی و هجومی :

از نارنجک های دفاعی زمانی استفاده می شود که دشمن سربازی را دنبال می کند و سرباز قدرت و فرصت درگیری با دشمن را ندارد پس ضامن نارنجک را کشیده و در پشت خود رها می کند و فرار می کند.چاشنی تأخیری این نارنجک طوری تعبیه شده است که خرج اصلی نارنجک را پس از مدت حدود 6 ثانیه منفجر سازد. از نارنجک های هجومی زمانی استفاده می شود که به دشمن حمله کرده و درگیری در فاصله نزدیک است؛پس باید نارنجک طوری ساخته شده باشد که پس از پرتاب فرصتی را به دشمن برای بازگرداندن نارنجک به طرف نیروهای خودی ندهد؛پس چاشنی تأخیری این نارنجک را طوری تعبیه کرده اند که پس از حدود 3 الی 4 ثانیه خرج اصلی را منفجر سازد و فرصتی را به دشمن برای بازگرداندن نارنجک به سمت خودی نمی دهد.

3-نارنجک های صوتی نوری :
این نوع از نارنجک های دستی به دلیل کابرد و موارد استفاده از آن ها،در نیروی ویژه ی پلیس و کامندو های ارتش استفاده می شود این نارنجک ها با چاشنی تأخیری کمتر از 3 ثانیه و خرج بدون ترکش ، با ایجاد نور و صدای بسیار شدید ، دشمن را برای حدود 3 ثانیه نابینا و ناشنوا می نماید و فرصت خوبی را برای دستگیری و یا کشتن دشمن به وجود می آورد. این نارنجک را می توان با سوراخ هایی دایره ای شکل و نواری سبز رنگ به دور بدنه شناسایی کرد.

FLASHBANG:فلش بنگها برای کور و کر کردن موقتی مجرمین استفاده میشود.یکی از نارنجکهای اساسی برای تیم به شمار می رود.این نارنجکها برای زمانی که مجرمین و گروگانها در یک محوطه باشند و گروگانها در خطر می باشند استفاده خواهد شد.فلش بنگ ها به محض جدا شدن دستگیره ضامن بسته به مدت زمان عملکرد انها(در بعضی 5 و در بعضی 3 ثانیه)عمل خواهند کرد.

flashbang-فلش بنگ

4-نارنجک های دود زا :
از این نارنجک جهت استتار در هنگام آتش سنگین دشمن و یا برای مشخص کردن محل فرود و یا محل انجام عملیات و یا در هنگام حمله جهت مخفی شدن و غافل گیر کردن دشمن و همچنین جهت آموزش نیرو ها با ایجاد ابر غلیظی از دود رنگی (شامل انواع رنگ ها)که موافق یا مخالف با رنگ محیط است استفاده می شود.تفاوت این نارنجک ها با نارنجک های دیگر در محفظه ی بزرگ تر و بدنه ای استوانه ای شکل است.خروج دود نیز از سوراخی در قسمت کفی پایین استوانه صورت می گیرد.از این دسته نارنجکها به منظور استتار یا علامت دادن استفاده میشود که در رنگهای مختلف به منظور مأموریتهای متفاوت تولید شده است.

نارنجک دودزا


5-نارنجک های اشک آور و خفه کننده :
این نارنجک ها با تولید گاز های شیمیایی باعث سوزش شدید و آبریزش در چشم و بینی و ایجاد احساس خفگی شدید در انسان می شود.از این نارنجک اغلب برای دور کردن و متفرق کردن تظاهر کنندگان و معترضان حکومتی و در مواردی خاص،در میادین جنگی برای خارج کردن دشمن از سنگر ها و خانه های تیمی و بازداشت نمودن آن ها استفاده می شود.گاز های تولیدی از این نارنجک بسیار سمی بوده و اغلب استنشاق این گاز ها با عوارض جانبی همچون آسم،آلرژی،مشکلات حاد تنفسی و بینایی همراه بوده و استنشاق این گاز ها در کودکان و سالمندان و بیماران قلبی و تنفسی حتی منجر به مرگ آن ها نیز می گردد.
نکته : جهت خنثی نمودن اثر گاز های شیمایی اشک آور باید صورت خود را در بالای آتش قرار داده و تنفس کرد.
CS GAS:نتیجه عملکرد ان اشک اور بودن و اخلال در تنفس مجرمین می باشد.و عملکرد زمانی انها همانند فلش بنگ و استینگر می باشد.

نارنجک اشک آور

6-نارنجک های دستی آتش زا :
از یکی از انواع این نارنجک ها به طور گسترده به وسیله ی معترضان حکومتی به دلیل ارزان و آسان بودن ساخت آن جهت مقابله با نیروهای حکومتی و به آتش کشیدن اموال عمومی استفاده می شده و می شود.این نارنجک های دست ساز با ترکیب مقدار زیادی بنزین و الکل و صابون خرد شده درون بطری های شیشه ای و قرار دادن تکه پارچه و یا پنبه ای آغشته به بنزین بر روی سر بطری ساخته می شود. با آتش زدن پارچه (و یا پنبه) و پرتاب کردن بطری،پس از برخورد بطری به زمین و شکسته شدن آن آتش شدیدی انفجار گونه را سبب می گردد که این آتش مدت زیادی دوام داشته و تأثیر خوبی را بر جا می گذارد.اما از این نوع نارنجک در نیرو های نظامی برای به آتش کشیدن انبار های سوخت ، مهمات و آسایشگاه های سربازان دشمن استفاده می شود.مواد آتش زای این نارنجک ها از موادی مانند فسفر،منیزیم،سدیم و پتاسیم تشکیل شده است که پس از آتش گرفتن به هیچ وجه با آب خاموش نمی شود و همچنین بر روی افراد سوختگی های شدید و دردناکی را ایجاد می کند.برای نجات پیدا کردن از دست این مواد در حال سوختن باید آن ها از روی بدن برداشته و محل سوختگی را سرد کرد.

7-نارنجک پرتابی صوتی-دودزا-اشک اور:

هر سه نوع این نارنجک هم به صورت دستی و هم به صورت تفنگی(پرتابی)نیز موجود می باشد که به وسیله پرتاب کننده مخصوص آن پرتاب می شوند.در شکل زیر این سه نوع نارنجک به صورت پرتابی را مشاهده می کنید:


در آخر می توان نتیجه گرفت که نارنجک های دستی،این جنگ افزار هایی که به آسانی قابل حمل و استفاده توسط نفر می باشد و می تواند تأثیرات خوبی را بر جا بگذارد و از انواعی مختلف با کاربرد های متفاوت به تولید می رسد،یک جنگ افزار استراتژیک و ضروری برای تک تک نیرو های پیاده مخصوصاً نیرو های ویژه و تکاوران می باشد.حتی می توان با یک تغییر کاربری بسیار ساده،یک نارنجک ترکش زا را به یک مین کششی ضد نفر تبدیل کرد.
پایان
شاهین خاموش، موتورسیکلت نظامی هیبریدی منتخب دارپا
شاهین خاموش، موتورسیکلت نظامی هیبریدی منتخب دارپا

در تولید ابزار‌ها و تجهیزات با کاربردهای نظامی، استتار و پنهان ماندن از چشم دشمن، یکی از فاکتورهای اصلی است. کمپانی Logos Technologies در ایالات ویرجینیا نیز با توجه به این فاکتور کلیدی، در حال توسعه‌ی موتورسیکلت نظامی هیبریدی SilentHawk است.

Logos Technologies یکی از کمپانی‌های توسعه‌دهنده‌ی فناوری‌‌های دفاعی در ویرجینای آمریکا است که اخیرا به‌دلیل تولید موتورسیکلت هیبرید شاهین خاموش توسط دارپا مورد تشویق قرار گرفته است. همانطور که می‌دانید استتار در ساخت تجهیزات نظامی حرف اول را می‌زند و از این‌رو منتشر نشدن صدا و گاز‌هایی با حرارت زیاد می‌تواند نقش بسیار بزرگی در مخفی ماندن موتورسیکلت در میدان نبرد داشته باشد.

لوگوس تکنولوژی برای توسعه‌ی این موتور سیکلت با کمپانی آلتا موتورز همکاری می‌کند. شاهین خاموش براساس موتور سیکلت RedShift MX آلتا توسعه یافته است. ردشیفت یک موتور سیکلت الکتریکی است که ۱۱۳ کیلوگرم وزن دارد و پیشرانه‌ی آن قدرت ۴۰ اسب بخار را در اختیار راننده قرار می‌دهد. موتور الکتریکی مورد استفاده نیروی خود را از یک باتری ۵.۲ کیلووات ساعتی می‌گیرد. آلتا موتورز برای تولید این موتورسیکلت در سال ۲۰۱۲ میلادی برنامه‌ریزی کرده بود، اما این موتورسیکلت با تاخیر اواسط سال جاری میلادی با قیمت ۱۵٫۰۰۰ دلار روانه‌ی بازار خواهد شد.

نمونه‌های دیگری از موتورهای الکتریکی در بازار وجود دارند که از جمله‌ی آن می‌توان به Zero FX اشاره کرد که ۱۳۰ کیلو وزن داشته و موتور آن به مدد باتری ۵.۷ کیلووات ساعتی می‌تواند ۴۴ اسب بخار نیرو تولید کند. با استفاده از این موتورسیکلت می‌توان با یک بار شارژ، مسیر ۸۶ کیلومتری را طی کرد. Zero FX قیمتی برابر ۱۲٫۳۴۰ دلار دارد.

 لوگوس تکنولوژی برای استفاده از یک موتور هیبریدی روی ردشیفت برنامه‌ریزی کرده است. شاهین خاموش نصف میزان باتری‌دهی ردشیفت را در اختیار کاربر قرار خواهد داد، اما می‌توان این موتورسیکلت را با انواع سوخت‌ها چون بنزین، گازوئیل، بنزین جت‌های نظامی یا هر نوع دیگری از سوخت‌ مورد استفاده قرار داد.

امکان استفاده از انواع سوخت‌ها، شاهین خاموش را به یک موتورسیکلت انعطاف‌‌‌پذیر تبدیل می‌کند و سربازان می‌توانند آن را با استفاده از انواع سوخت‌های در دسترس مورد استفاده قرار دهند. برای مثال ارتش آمریکا از هلیکوپتر‌های شنوک MH-47 برای حمل تانکرهای سوخت مورد نیاز سایر هلیکوپترها استفاده می‌کند، حال آنکه می‌توان موتورسیکلت‌های شاهین خاموش را نیز بدون نیاز به حمل تانکر سوخت مجزا، با استفاده از همین سوخت در میدان نبرد مورد استفاده قرار داد.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط دارپا، صدای ایجاد شده توسط شاهین خاموش در زمان استفاده از موتور الکتریکی ۵۵ دسیبل است. این میزان صدا را می‌توان برابر صدایی خواند که چرخ‌های موتورسیکلت در زمان حرکت روی شن ایجاد می‌کند. صدای این موتورسیکلت در زمان استفاده از موتور بنزینی، ۷۵ دسیبل می‌شود که این صدا برابر صدای ایجاد شده توسط جاروبرقی است.

آوریل سال گذشته، دارپا جایزه‌ای را به لوگوس تکنولوژی به‌دلیل استفاده از یک موتور هیبریدی روی شاسی موتور ردشیفت داد. دارپا جایزه‌ی دیگری را نیز تابستان سال ۲۰۱۶ میلادی برای ساخت پیش‌نمونه‌ی این موتور سیکلت، به لوگوس تکنولوژی ارائه خواهد داد.

 پیش از این ایده‌ی استفاده از موتور درون‌سوز روی یک موتورسیکلت الکتریکی مطرح شده بود که این موضوع به‌خاطر بالارفتن وزن کلی موتور، هیچ‌گاه عملی نشد. موتورسیکلت‌های الکتریکی یا درون‌سوز، به تنهایی از تجهیزاتی بهره می‌برند که فضای مورد نیاز در شاسی را به خود اختصاص می‌دهند. حال لوگوس تکنولوژی چگونه می‌تواند دو موتور الکتریکی و درون ‌سوز را به‌همراه باتری و باک سوخت در ساختار یک موتورسیکلت نظامی جای دهد؟ باید به این نکته نیز اشاره کرد که موتورسیکلت نظامی در شرایط بسیار پیچیده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد که از این‌رو استحکام قطعات را نیز باید مورد توجه قرار داد.

لوگوس تکنولوژی برای ساخت این موتورسیکلت، از ساز و کار متفاوتی استفاده کرده است. وید پولمن، یکی از مدیران لوگوس در این خصوص می‌گوید:

استفاده از فناوری انتقال نیرو به هر دو چرخ موتورسیکلت، منجر به کاهش وزن، مقاومت بالا و کارایی بیشتر موتورسیکلت می‌شود. موتورسیکلت تولید شده توسط لوگوس می‌تواند در شرایط سخت و مسیرهای ناهموار بدون کوچک‌ترین مشکلی به مسیر خود ادامه دهد.

با توجه به اینکه این موتورسیکلت هنوز بصورت عملی تولید نشده، نمی‌توان در مورد موفقیت آن به صراحت سخن گفت. اما دارپا نشان داده که بی‌دلیل روی فناوری یا محصول خاصی متمرکز نشده و سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

 

پایانبزرگ ترین هلیکوپتر دنیای غرب (+عکس)
چگونه می توانید یک خمپاره انداز ۷۲۶۰ کیلوگرمی M198 را به همراهخدمه و مهمات، شبانه از دشتی ناهموار و بدون جاده عبور دهید؟ خب، پیشنهاد ما استفاده از Super Stallion است که لقب بزرگترین و قوی ترین اسب پرنده ارتش آمریکا را دارد.

Sikorsky CH-53E Super Stallion در حقیقت بزرکترین و سنگین ترین هلیکوپتر در دنیای غرب است ‫(‬حساب شرق با توجه به تجهیزات چین و روسیه، کاملا جدا است‫).‬ این بالگرد توسط صنایع هوایی Sikorsky Aircraft و بر مبنای طرح هلیکوپتر CH-53D Sea Stallion ساخته شده است‫.‬ صنایع سیکورسکی اسب پرنده اش را به سه موتور و هفت پره گردان مجهز کرد و قسمت متحرک عقب را هم ۲۰ درجه چرخاند تا قدرت مانور و بلند شدن این پرنده غول پیکر را افزایش دهد‫.‬ این بالگرد اولین بار در سال ۱۹۸۱ به خدمت ارتش آمریکا در آمد و هنوز هم در نیروی دریایی مهمترین وسیله نقلیه برای جابجایی نیرو، مهمات و تجهیزات به شمار می رود‫.‬

Super Stallion در ارتش آمریکا بیشتر با نام Hurricane Maker یا طوفان ساز شناخته می شود‫.‬ زیرا نیروی گریز از مرکز و جریان هوایی که این غول پرنده هنگام بلند شدن ایجاد می کند، به راحتی می تواند افراد را از جای خود کنده و به اطراف پرت کند‫.‬ شفت توربوی سه گانه T64-GE-416 آنقدر توانمند است که نیروی لازم برای بلند کردن و انتقال ۵۵ سرباز با ساز و برگ کامل، یا ۱۳۶۰۰ کیلوگرم بار را تامین کند‫.‬ اگر هم تجهیزات را به زیر هلیکوپتر آویزان کنید، می توانید وزن آنها را تا ۱۶۳۰۰ کیلوگرم افزایش دهید‫.‬ یعنی اینکه یک کامیون موشک انداز هشت چرخ یا یک هلیکوپتر را به راحتی برای تان جابجا می کند‫.‬هلیکوپتر را به راحتی برای تان جابجا می کند‫.‬

CH-53E نسبت به اسبهای قبلی نیروی دریایی آمریکا به شکل قابل توجهی بهبود یافته است‫.‬ سیستم انتقال نیروی آن قوی تر شده، تیغه های گردان آن از آلیاژ تیتانیوم‫-‬فایبرگلاس ساخته شده اند و به سیستم کنترل پرواز خودکار مجهز شده است‫.‬ سیستم کنترل پرواز دیجیتال این هلیکوپتر از فشار بیش از اندازه خلبان به بالگرد که ممکن است باعث سقوط آن شود، جلوگیری می کند‫.‬

این پرنده آهنی بیش از ۳۰ متر طول، ۸.۵ متر ارتفاع و ۱۴۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد. با این حال موتورهای قدرتمند CH-53E می توانند تا ۱۷۳ گره (یا ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت) سرعت بگیرند و مسافت تقریبی ۵۵۰ مایل دریایی (۱۰۱۸ کیلومتر) را بپیمایند. این هلیکوپتر به کاهنده های مادون قرمز ویژه ای در انتهای لوله اگزوز موتور مجهز شده که تا حد زیادی ردپای حرارتی این غول پرنده را از بین می برند. این کار تقریبا موشک های زمین به هوای دارای ردیاب حرارتی را از فقل شدن روی این بالگرد، باز می دارد و جان وی را نجات می دهد. اگر هم CH-53E مورد حمله قرار گیرد به سیستم دفاعی chaff dispenser system مجهز بوده و همچنین قسمت های حیاتی و استراتژیک بدنه آن با تیتانیوم و kevlar (نوعی فیبر سنتتیک) پوشانده شده اند.

این هلیکوپتر همچنین به ابزارهایی چون دید در شب، FLIR یا حسگر گرمایی ، Doppler یا کاهنده صدا و رادار جستجوگر زمین مجهز است، که تمامی این ابزارها اطلاعات خود را از طریق صفحه نمایش و کلاه خلبان در اختیار وی می گذارند. اگر هم خلبان مجبور به درگیری و پاسخ به آتش دشمن باشد، دو مسلسل BMG XM218 کالیبر ۵۰ در جلو و یک مسلسل GAU-21 کالیبر ۵۰ در عقب این هلیکوپتر نصب شده اند. همچنین می توان یک موشک ضدهوایی یا دو موشک استینگر AAM هم بر روی این هلیکوپتر سوار کرد.

البته CH-53E علی رغم ماموریت های برجسته ای همچون نجات کارکنان سفارت آمریکا در موگادیشو هنگام شروع جنگ داخلی سال ۱۹۹۱ سومالی، نجات کاپتان Scott O’Grady پس از سقوط هواپیمای اف-۱۶ در ۱۹۹۵ بر فراز بوسنی و یا انجام طولانی ترین عملیات آبی-خاکی تاریخ، با فرود ۶ فروند CH-53E در افغانستان سال ۲۰۰۱، به پایان عمر خود نزدیک شده است. قرار است این هلیکوپتر به زودی با CH-53K جایگزین شود که به موتورهای جدید و پره هایی با آلیاژ جدید و کابین


جت‌های جنگنده‌ی نسل ۶ در راه هستند
جنگنده‌ی مفهومی نسل ششم بوئینگ

تکنـــــــــــــازدانلود:
پس از آنکه آلمان‌ها در روز‌های پایانی جنگ جهانی دوم، اولین جنگنده‌ی جت تاریخ جهان را با عنوان مِسِرشمیت ME-262 به پرواز درآورند، پنج نسل از جت‌های جنگنده معرفی شده‌اند. حال آنکه پنتاگون درصدد آغاز توسعه‌ی نسل ششم جت‌های جنگنده برای ورود به خدمت از سال ۲۰۳۰ میلادی است.
 
آلمان‌ها در روز‌های پایانی جنگ جهانی دوم، موفق شدند اولین نمونه از جت جنگنده‌ی خود و تاریخ هوانوردی را با عنوان مسرشمیت ME-262 بصورت عملیاتی در ماموریت‌ها مورد استفاده قرار دهند، اما این جنگنده نیز نتوانست سرنوشت جنگ را تغییر دهد. پس از آنکه آلمان توسط سه ارتش آمریکا، انگلستان و شوروی از سه جهت مورد حمله قرار گرفت، هر یک از طرفین غنایم جنگی خوبی را برای خود جمع‌آوری کردند که روش ساخت موتور جت و استفاده از آن در جنگنده‌ها نیز از جمله‌ی همین غنایم جنگی پراهمیت بود.

نکته‌ی جالب توجه در مورد جت‌های جنگنده‌، عدم اطلاع دو طرف از دست یافتن بلوک شرق و غرب به فناوری ساخت جت‌های جنگنده بود. این موضوع زمانی مشخص شد که آمریکا و شوروی در جنگ دو کره، برای نمایش قدرت، جت‌های جنگنده‌ی خود را در آسمان شبه جزیره‌ی کره به پرواز درآوردند. از روز تولد مسرشمیت ME-262 که هم‌اکنون در موزه‌ی ملی آلمان قرار دارد، پنج نسل از جت‌های جنگنده تولید شده‌اند. هر نسل با پیشرفت‌ها و بهبود‌هایی نسبت به نسل گذشته طراحی و تولید شده است. نیروی هوایی آمریکا در سال‌های پیش‌رو ناوگان خود را به جت‌های نسل پنجمی F-35 تجهیز خواهد کرد. با توجه به اینکه جت‌هایی نظیر F-16 متعلق به نسل چهارم بودند و رفته‌رفته زمان بازنشستگی این جت‌ها نیز فرا می‌رسد، پنتاگون با نگاهی به آینده در پی آغاز طراحی و تولید نسل ۶ جت‌های جنگنده است.

 عمر هر نسل از هواپیماهای جنگنده می‌تواند چندین دهه به طول بیانجامد. برای مثال می‌توان به F-35 اشاره کرد که طراحی و توسعه‌ی آن از سال ۱۹۹۷ میلادی آغاز شده و انتظار می‌رود این هوایپما از سال ۲۰۱۹ میلادی وارد ناوگان هوایی آمریکا شود. در مقایسه با انسان‌ها، هر نسل از جت‌های جنگنده عمر بسیار کوتاه‌تری دارد. F-18 که یکی از بهترین هواپیماهای تولید شده توسط صنایع هوایی آمریکا است، از سال ۱۹۷۰ میلادی وارد فاز طراحی و تولید شده است. این جت مسیری ده ساله را برای تبدیل شدن از یک ایده به یک جت جنگنده‌ی تمام عیار طی کرده و در سال ۱۹۸۰ میلادی وارد ناوگان هوایی آمریکا شده است. پنتاگون در نظر دارد تا در ادامه‌ی نسل پنجم جت‌های جنگنده، نسل ششم  را از سال ۲۰۳۰ میلادی وارد خدمت کند.

دارپا نیز در حال برنامه‌ریزی برای مشارکت در تعیین آینده‌ی جت‌های نسل ۶ است. آژانس تحقیقاتی پنتاگون درنظر دارد پهپادها را نیز وارد خانواده‌ی جت‌های نسل ششم بکند. هدف از اینکار انجام وظیفه‌ی پهپاد‌های پرقدرت در کنار جت‌هایی است که توسط انسان‌ها هدایت می‌شوند. پنتاگون اعلام کرده که اصلی‌ترین فاکتور برای تولید جت‌های نسل ۶، دست یافتن به فناوری است که بتوان با استفاده از آن ارتباط بهتری را بین انواع هواپیماها و پهپادها ایجاد کرد. دارپا اعلام کرده که قابلیت‌هایی نظیر رادارگریزی یا موتورهای جت وکتور تراست، الویت نسل ۶ نیست، بلکه ایجاد سیستمی که جنگنده‌ها بتوانند بصورت مشترک با هم کارکنند، معیار اصلی برای این نسل است.

یکی از مواردی که نقش پررنگی در نسل جدید جت‌های جنگنده بر عهده خواهد داشت، هوش مصنوعی است. یقینا در نسل آتی هواپیماهای جنگنده شاهد حضور پررنگ هوش مصنوعی برای هماهنگ کردن و کنترل پرواز گروهی جت‌ها خواهیم بود.

ChinaHead
جت J-31 چین

البته در حال حاضر آمریکا در زمینه‌ی ساخت و طراحی نسل‌های آتی جت‌های جنگنده رقیبی را برای خود نمی‌بیند. در سال‌های نه‌چندان دور و در زمان وجود شوروی، دو طرف سعی داشتند تا برای نمایش قدرت خود، فناوری ساخت هواپیماها را روز به روز بهبود بخشند. درگیری‌هایی نظیر جنگ دو کره‌ و جنگ ویتنام که دو بلوک شرق و غرب رو در روی هم قرار گرفتند، محلی برای محک زدن هواپیماهای جنگنده بود. هر نسل با بهبود‌هایی در مقایسه با نسل‌های پیشین ساخته شده که از جمله‌ی این تغییرات می‌توان به تغییر شکل بال، قرار دادن دو بال عمودی در پشت، اضافه شدن بالچه به قسمت جلوی بال اصلی، تقویت قابلیت نبردهای هوایی و موارد دیگر اشاره کرد. البته در این بین باید به تلاش‌های کشورهای نظیر چین و روسیه در ساخت جت‌های نسل پنجمی J31 و T-50 نیز اشاره کرد. همچنین متخصصان کشورمان نیز چندی پیش جت جنگنده‌ی قاهر-۳۱۳ را رونمایی کردند که در حال طی مراحل توسعه است.


پایان۱۰_جنگ‌افزار برتر و پیشرفته‌ی ارتش روسیه


میگ-۳۵ 
کشور روسیه با اختصاص ۷۰ میلیارد دلار، سومین بودجه‌ی نظامی جهان را سالانه صرف می‌کند. ارتش روسیه از وجود ۸۵۴٫۰۰۰ نفر نیروی نظامی، ۲۲٫۵۵۰ تانک و ۱٫۳۹۹ هواپیمای جنگنده بهره می‌برد.

هرچند این کشور که زمانی ابرقدرت بلوک شرق بود دیگر از آن دوران فاصله گرفته و برندگی دوران جنگ سرد را ندارد؛ اما ولادیمیر پوتین، با تکیه زدن بر قدرت، تغییراتی را در ارتش ایجاد کرده که تاحدودی قدرت آن را افزایش داده است. ولادیمیر پوتین پس از آنکه در سال ۲۰۱۲ بر مسند ریاست جمهوری نشست، ارتش را وارد فرآیند تغییراتی کرد که طی آن ارتش به گروه‌ها و بخش‌های کوچک‌تر و در عین‌ حال چابک‌تر تقسیم شد. در نگرش جدید دفاعی روسیه، تمرکز روی فناوری‌ها و تجهیزات مورد استفاده بیش از قدرت نفرات مدنظر قرار گرفته است.

در ادامه به معرفی ۱۰ جنگ‌افزار پیشرفته‌ و قدرتمند مورد استفاده در ارتش روسیه خواهیم پرداخت.

هواناو (هاورکرفت) کلاس Bora با قابلیت شلیک موشک‌های هدایت شونده: این ناو جنگی در واقع یک کشتی دو بدنه‌ با بهره‌گیری از کوسن‌ هوای در قسمت تحتانی است که آن را تبدیل به هاورکرفت می‌کند. ساختار این کشتی به‌گونه است که مزایایی را نسبت به هاورکرفت دارد و مهم‌ترین آن سرعت بالا به‌دلیل بهره‌گیری از سازه‌ی دو بدنه است. این هواناو با تمرکز روی نبردهای دریایی به هشت موشک Mosquito و ۲۰ موشک ضدهوایی مجهز است. کشتی مورد نظر از وجود ۶۸ خدمه بهره می‌برد و حداکثر سرعت آن نیز ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است.

R1


 پنت‌سیر اس۱ (Pantsir-S1): این جنگ‌افزار ترکیبی از یک سیستم موشکی میان‌برد زمین به هوا و یک سیستم ضدهوایی است. پنت‌سیر از ۱۲ موشک زمین به هوا در کنار دو اسلحه‌ی خودکار ۳۰ میلی‌متری برای مقابله با هواپیما، هلیکوپتر، موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز طراحی و توسعه یافته است.

R2


 زیردریایی ضدرادار نُووروسِیسک (Novorossiysk): اولین زیردریایی ضدرادار نووروسیسک سال گذشته کار خود را در ارتش روسیه از اسلکه‌ای در سن‌پترزبورگ آغاز کرد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط مهندسان و طراحان این زیردریایی دیزلی، نووروسیسک می‌تواند زمانی که به زیر آب می‌رود، خود را از دید انواع رادارها پنهان کند.

R3


 جنگنده‌ی چند منظوره‌ی میگ-۳۵: میگ-۳۵ را باید یک هواپیمای توانمند در مبارزه‌های هوا به هوا و هوا به زمین خواند. حداکثر سرعت این جت جنگنده ۲٫۴۰۰ کیلومتر در ساعت است. میگ-۳۵ در مقایسه با نسل پیشین ۳۵ درصد از نظر ابعاد بزرگ‌تر شده است. میگ-۳۵ قابلیت‌های فراوانی در انجام داگ‌فایت (درگیری دو هواپیمای جنگنده در هوا) و انهدام سوژه‌های شناور روی آب و خشکی از فاصله‌ی دور دارد. همچنین از این جت می‌توان به‌عنوان یک هواپیمای شناسایی استفاده کرد.

R4


 سامانه‌ی دفاعی بوک-۲ (BUK-2): براساس اظهار نظر کارشناسان، بوک-۲ همان سامانه‌ی دفاعی است که هواپیمای مالزی بر فراز آسمان اوکراین با استفاده از آن منهدم شد. هر یک از موشک‌های 9M317 این سامانه‌ی موشکی قادر است تا اهداف تعیین شده در فاصله‌ی ۱۴ کیلومتری را با سرعت سه ماخ (سرعت صوت) مورد اصابت قرار دهند. هر سامانه‌ی بوک-۳ از وجود ۱۵۴ موشک بهره می‌برد.

R5


 موشک بالستیک RS-24 Yars: تصویر زیر متعلق به یک موشک بالستیک قاره‌‌پیما است که می‌تواند چندین کلاهک هسته‌ای را برای هدف قراردادن سوژه‌های متفاوت و مستقل از هم مورد اصابت قرار دهد. برد این موشک بالستیک ۱۶٫۰۰۰ کیلومتر است. یارس RS-24 برای جایگزین شدن با موشک Topol-M طراحی و توسعه یافته و از سال ۲۰۱۰ نیز به خدمت ارتش روسیه درآمده است. هر یک از موشک‌های یارس RS-24 قدرتی برابر ۱۰۰ بمب Little Boys دارد. Little Boys همان بمبی است که آمریکا با استفاده از آن هیروشما را در سال ۱۹۴۵ مورد اصابت قرار داد.

R6


 توپولف Tu-160: توپولف ۱۶۰ را به موجب شباهت آن با اولین هواپیمای مسافربری مافوق صوت، کنکورد روسی می‌خوانند. توپولف ۱۶۰ بزرگ‌ترین هواپیمای نظامی مافوق صوت در جهان است. توپولف ۱۶۰ در دهه‌ی ۸۰ میلادی و زمان قدرت شوروی طراحی و توسعه یافته است. این هواپیما از وجود قدرتمندترین موتور‌های جت تولید شده برای هواپیماهای نظامی بهره می‌برد و قادر است محموله‌ی نظامی به وزن ۴۰٫۰۰۰ کیلوگرم را با خود حمل کند. در حال حاضر ۱۶ فروند از این هواپیماها در ارتش روسیه خدمت می‌کنند.

R7


 تانک تی-۹۰: تی-۹۰ مدرن‌ترین تانکی است که در حال حاضر توسط ارتش روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تانک از یک توپ ۱۲۵ میلی‌متری بدون خان با قابلیت‌های ضدتانک به‌عنوان اسلحه‌ی اصلی بهره می‌برد. همچنین باید به وجود انواع اسلحه‌های خودکار با قابلیت کنترل از راه‌دور نیز اشاره کرد که در واقع به‌عنوان ضدهوایی برای این تانک ایفای نقش می‌کنند.

R8


 زیردریایی اتمی با قابلیت شلیک موشک‌های بالستیک: زیردریایی ۱۴٫۷۰۰ تنی اتمی از کلاس Borei قابلیت شلیک موشک‌های بالستیک را نیز دارا است. این زیردریایی در مقایسه با نسل‌های گذشته یعنی کلاس Typhoon بسیار کوچک‌تر شده، اما ظرفیت حمل تسهیلات آن، لرزه بر اندام هر شخصی می‌اندازد. این زیردریایی قادر است ۱۶ موشک بالستیک Bulava را حمل کند که هر یک از این موشک‌ها توانایی حمل ۶ تا ۱۰ کلاهک هسته‌ای را دارند. این موشک بالستیک ۸٫۳۰۰ کیلومتر برد دارد.

R9


 هلیکوپتر تهاجمی می-۲۸: می-۲۸ هلیکوپتر تهاجمی روسی است که توسط ارتش و نیروی هوایی این کشور مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. اصلی‌ترین سلاح می-۲۸ توپ خودکار ۳۰ میلی‌متری شیپونوف (Shipunov) است. در کنار این توپ خودکار، بال‌های این هلیکوپتر می‌توانند از موشک‌های ضدتانک، راکت‌انداز یا اسلحه‌ها میزبانی کنند.

R10


پایان

به گزارش "تکنازدانلود"، در زیر ۱۰ جنگنده برتر جهان به تصویر کشیده شده‌اند.

۱) j-۱۰ (محصول چین)


                                                     

 ۲) میگ-۳۵ (محصول روسیه)

۳)    یوروفایتر تایفون (محصول انگلستان و برخی از کشورهای اروپایی)

4)     گریپن (محصول سوئد)
5)     رافائل  (محصول فرانسه)

6)     اف-18  (محصول آمریکا)
7)    سوخو 30/35  (محصول روسیه)
8)     اف-35  (محصول آمریکا)
9)     تی-50  (محصول روسیه)
10)     اف-22  (محصول آمریکا)پایانقاهر۳۱۳ توان مقابله با f-16 را دارد…!

قاهر313 توان مقابله با f 16 را دارد

 

درباره اظهارات رسانه‌های خارجی مبنی بر توانایی”جنگنده قاهر ۳۱۳” در مقابله با نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس اظهار‌ داشت:‌ امروز به لطف خداوند فناوری ما در عرصه هوافضا بسیار پیشرفته‌تر از پنج یا ۱۰ سال پیش است و در زمینه راداری، هواپیماهای بدون سرنشین، ماهواره و هواپیماهای جنگی، این پیشرفت دیده می‌شود.

وی افزود: توانمندی کشورمان در این زمینه، در سطح منطقه و حتی در قیاس با برخی کشورهای اروپایی بی‌نظیر است.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ تصریح کرد: این جنگنده پیشرفته قابلیت‌های زیادی دارد که با هواپیماهای اف ۱۶ آمریکا مقابله می‌کند، لذا ما در فضای کشورمان موفق به کسب این توانمندی شده‌ایم.

جنگنده پنهانکار «جی 31» برگ برنده چین برای شکست انحصار آمریکا و روسیه

نکته دیگری که به نوعی باعث ترس در بین رقبای چین شده است بحث استفاده از دو چرخ در ارابه فرود جلویی " J-31 " است. این توانایی در جنگنده های ناونشین به کار می رود و منظور از این گونه طراحی ایجاد توان برای نشست و برخاست بر روی ناوهای هواپیمابر است.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، شاید تا یک دهه پیش هر زمان که صحبت از جنگنده های چینی به میان می آمد بسیاری به یاد جنگنده های مختلف روسی می افتادند که در کشور چین به صورت تحت لیسانس تولید شده اند. باید گفت که این روند سالها در این کشور دنبال شده اما دستاوردهای چند سال اخیر چین در بخش هوانوردی نظامی نشان از یک پیشرفت جهش گونه در توانایی های نظامی این کشور است.

اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به بحث تاریخچه هواپیماسازی در کشور چین بیاندازیم باید این گونه بگوییم که از زمان جنگ کره که جنگنده های جت میگ 15 روسی به چین تحویل شده و سپس در این کشور تولید شدند بحث صنعت هواپیمایی و ساخت جنگنده در چین آغاز شد. به طور سنتی چینی ها جنگنده های روسی مثل سری میگ و یا سوخو را در کشور خود تولید می کردند.

با تیره شدن روابط دو کشور در زمان جنگ سرد و به عبارتی شکاف افتادن بین دو ابرقدرت جهان کمونیسم، صنعت نوپای هوایی چین ضربه شدیدی را متحمل شد. این کشور از این پس با ترکیبی از توان داخلی و البته استفاده از بحثی به عنوان "جاسوسی صنعتی" سعی در بدست آوردن دانش مورد نیاز خود کرد. چینی ها از منابع مختلفی مثل کشورهای اروپایی تا نمونه های بدست آمده از هواگردهای ساقط شده آمریکایی در ویتنام برای افزایش دانش خود در زمینه هوانوردی بهره بردند.

با پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد شوروی سابق دشمن قدیمی به دوستی نزدیک بدل شد. در این زمان چین در ابتدای دوره شکوفایی اقتصادی خود بود و در همین حال روسیه نیز به شدت به منابع مالی برای رسیدگی به وضیعت به هم ریخته خود نیاز داشت. در این دوران چینی ها با تولید تحت امتیاز جنگنده های سوخوی 27 روسی به اسم جی 11 توان تهاجم هوایی خود را افزایش دادند.

به طور سنتی نیروی هوایی چین یک نیروی دفاعی به حساب می آمد که دارای تعداد محدودی بمب افکن H-6 به عنوان نمونه بومی از بمب افکن روسی Tu 16 برای عملیات های بمباران بود که البته تهدید آنچنانی برای دشمنان چین در سالهای جنگ سرد مثل شوروی یا آمریکا به حساب نمی آمد. حجم بالای جنگنده هایی مثل سری میگ 21 نیز بیشتر جنگنده هایی برای دفاع هوایی به حساب می آمدند.

اما در دوره پس از سال 2000 میلادی و خصوصا پس از حادثه 11 سپتامبر و حضور نظامی آمریکا و ناتو در قاره آسیا، چین به سرعت به سمت تغییر در نگرش خود به سمت نیروهای نظامی خود رفت. در یک دهه اخیر چین به سرعت به سمت تقویت گسترده توان هوایی و دریایی خود رفته و دو نیروی هوایی و دریایی خود را از یک نیروی دفاعی صرف یک قوای تهاجمی با توان آفندی بسیار بالا تبدیل کرده است.

در سالهای اخیر کشور چین 3 دستاورد عمده در بحث هوانوردی نظامی داشته است که به ترتیب جنگنده های J-10 ، J-20 و J-31 هستند. دستاورد اولی یک جنگنده نسل 4.5 است که پس از سالها با سرمایه گذاری گسترده و کمکهای متعدد خارجی به تولید انبوه رسیده و در حال حاضر به عنوان یکی از ارکان اصلی نیروی هوایی چین به حساب می آید.

اما در سال 2011 میلادی بود که چین با رونمایی از یک جنگنده با ظاهری پنهانکار باعث تعجب و تحسین بسیاری از کارشناسان هوایی در جهان شد. جنگنده " J-20 " در حقیقت به عنوان اولین جنگنده نسل پنجم چین به جهان معرفی شد. از همان ابتدای پخش تصاویر مربوط به این جنگنده گمانه زنی ها در مورد ریشه های این هواپیما آغاز شد. بنا بر اخبار موجود در اواخر دهه 90 میلادی چینی ها برنامه ای با عنوان J-XX را آغاز کردند.

هدف از این برنامه طراحی و ساخت جنگنده بومی نسل پنجم با قابلیت پنهانکاری بود. پس از رونمایی از " J-20 " منابعی در بالکان اعلام کرده اند که چین توانسته است به بخش هایی از هواپیمای تهاجمی پنهانکار "F-117 " ساخت آمریکا که در جریان عملیات این کشور بر فراز یوگوسلاوی سابق در سال 1999 ساقط شده بود دست پیدا کنند.

صادقانه باید احتمال داد که با توجه به سابقه طولانی چین در بحث سرقت تکنولوژی، به احتمال زیاد این مسئله صحیح بوده و بخش های زیادی از لاشه پرنده آمریکایی به چین رسیده است. در یک نگاه کلی " J-20 " یک تلاش از سوی چین برای ساخت جنگنده ای شبیه به اف 22 آمریکایی است. این جنگنده با بالهایی برزگ و مثلثی به شکل کاملا مشخصی از اف 22 آمریکایی بزرگ تر است. در تصاویر مقایسه ای موجود می توان به شباهت موجود بین دماغه اف 22 با جی 20 و شباهت های ورودی هوا پی برد.

تصاویر موجود نشان دهنده وجود بخش هایی مخصوص حمل مهمات در درون بدنه جی 20 است که خود نکته ای بسیار مهم برای جنگنده های پنهان کار به شمار می رود. نکاتی دیگر همچون طراحی بالهای اف 22 و جی 20 با مقدار کمی تمایل به سمت پایین نشان از شباهتهای این دو پرنده به یکدیگر است.


جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 768x432 و حجم آن 63 کیلو بایت می باشد.
جی 20

سکان های عمودی " V " شکل از دیگر خصایص مشترک دو پرنده هستند که به منظور کاهش سطح مقطع راداری در تمامی جنگنده های رادارگریز و همچنین پرنده هایی که دارای سطح مقطع راداری کمی هستند به کار رفته است. اما باید گفت که تا به امروز تنها 3 فروند از جنگنده جی 20 ساخته شده است و بنا بر نظر کارشناسان به عنوان یک بستر آزمایشی برای انواع رادارها و موتورهای بومی ساخت چین به کار خواهد رفت. بنا بر اعلام مقامات نظامی چین این هواپیما در بازه سالهای 2017 تا 2019 به تولید انبوه خواهد رسید.

اما چند روز پیش به تاریخ 31 اکتبر 2012 میلادی چینی ها باردیگر جهان را شگفت زده کردند. از چند ماه قبل تصویری از یک جنگنده استتار شده که بر پشت یک کامیون در چین در حال حمل است منتشر شده و باعث حدس و گمان های زیادی در مورد جنگنده بعدی چین شده بود.


جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 800x493 و حجم آن 149 کیلو بایت می باشد.

جنگنده جی 31 در حال آزمایشات زمینی

در این روز چینی ها تصاویری از اولین پرواز جنگنده " J-31 " خود را منتشر کردند که به شکل جالب و سوال برانگیزی به هواپیمای آمریکایی " F-35 " شبیه است. سکان عمودی " V " شکل، بالهای کوچک تر، دماغه و ورودی های هوا شبیه به اف 35 همه و همه نشان از یک الگو برداری عمیق از جنگنده آمریکایی بود. اما باید اضافه کرد که جنگنده چینی بر خلاف نمونه آمریکایی از دو موتور بهره می برد که این امکان را به نمونه چینی خواهد داد که بتواند با سرعت بیشتر و در مسافتهای طولانی تر پرواز کند.

تصاویر موجود نشان از استفاده " J-31 " از دو موتور روسی مدل " RD-93 " است. البته چین شدیدا به دنبال طراحی و ساخت مدلهای پیشران بومی خود است اما به جهت انجام آزمایش های اولیه از موتورهای روسی استفاده کرده است. چین خود در حال تکمیل موتورهای سری " WS-10 " و " WS-15 " است که بنا بر اطلاعات موجود دارای تغییر دهنده های بردار رانش نیز خواهند بود. توان موتور فعلی " J-31 " برابر با 98 کیلو نیوتون است که به دلیل دو تا بودن موتورها به 196 می رسد. این عدد برای جنگنده آمریکایی اف – 35 که از یک موتور استفاده می کند 125 است.جی 31 در حال پرواز

بخش هایی برای حمل مهمات در درون بدنه این جنگنده نصب شده است و البته در زمانی که پنهان کاری الویت اصلی ماموریت نباشد می توان تا مهمات را در زیر بال و بدنه " J-31 " نیز نصب کرد. کارشناسان به صورت تخمینی طول این جنگنده را 16 متر و فاصله بین دو نوک بال آن را 10 متر اعلام کردند.

نکته دیگری که به نوعی باعث ترس در بین رقبای چین شده است بحث استفاده از دو چرخ در ارابه فرود جلویی " J-31 " است. کارشناسان معتقد هستند که این مسئله در جنگنده های ناونشین به کار می رود و منظور از این گونه طراحی ایجاد توان برای نشست و برخاست بر روی ناوهای هواپیمابر است. خبر افزایش توان دریایی چین و به آب افتادن اولین ناوهواپیمابر این کشور به اندازه کافی برای رقبای چین بد بود و حالا احتمالا این کشورها با ناوهایی مجهز به جنگنده های پنهان کار به دریا خواهد آمد که این خود مشکل دشمنان چین را دو چندان خواهد کرد.استفاده از دو چرخ در ارابه فرود جلو

در حال حاضر صحبت کردن در مورد توانایی های واقعی جنگنده های جدید چینی زود است. به هر حال چین یک کشور پرسابقه در زمینه هوانوردی به مانند روسیه و یا آمریکا به حساب نمی آید و مسلما برای رسیدن به حد کمال در این صنعت راه دشواری را پیش رو دارد. اما باید این مسئله را خاطر نشان کرد که دستاوردهای اخیر چین در زمینه های گوناگون از جمله بحث جنگنده های پنهان کار نشان از برنامه ریزی و سرمایه گذاری صحیح مسئولین چینی در این بخش دارد.

این مسئله که چگونه کشوری که 50 سال قبل کوچکترین حرفی در زمینه هوانوردی برای گفتن نداشت امروزه از بسیاری از کشورهای اروپایی که سابقه ای بیش از 100 صد سال در این زمینه دارند پیش افتاده خود گویای مسائل بسیاری است.تصویری مقایسه ای شامل جنگنده های جی 20 ، جی 31، اف 22 و اف 35

فراموش نکنید که کشورهایی مثل فرانسه و انگلستان سالها زودتر از چین به این وادی وارد شده و در زمان خود از فناوری های پیشرفته ای برخوردار بودند. اما چین موفق شده تا با سرمایه گذاری صحیح در زمینه های مختلف از جمله صنایع هوایی امروزه با معرفی دو جنگنده نسل 5 نه تنها خود را به عنوان سومین کشور دارای این توانایی معرفی کرده و از این منظر اروپایی ها را کنار بگذارد، بلکه با نزدیک شدن به روسیه و آمریکا در این رقابت زنگ های خطر را برای هر دو این کشورها به صدا در آورده است.

هواپیمای پیش اخطار PHALCON ، عقاب آسمان


بسم الله الرحمن الرحیم707 PHALCON


جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 800x533 و حجم آن 31 کیلو بایت می باشد.


هواپیمای Phalcon یک هواپیمای هشدار زود هنگام و هوابرد می باشد که توسط صنایع هوا و فضای اسرائیل " IAI " ساخته شده است که هدف از طراحی آن ارائه اطلاعات برای حفظ برتری اطلاعات هوایی می باشد . بر اساس گفته فدراسیون دانشمندان آمریکایی ، در میان سال های 1999 - 2008 ، این هواپیما پیشرفته ترین هواپیمای پیش اخطار ساخته شده ، بود . این هواپیما به صورت رسمی و اورجینال از دو هواپیمای بوئینگ 707 و G550 استفاده می کند ولی این امکان وجود دارد تا با درخواست مشتری از هواپیما های بوئینگ 747-767 ، سی۱۳۰ و ایلوشین۷۶ نیز استفاده شود . 


مشخصاتطول : 44.40 متر


ارتفاع : 12.90 متر


سازنده : صنایع هوا و فضای اسرائیل


هواپیمای مورد استفاده : بوئینگ 707


حداکثر سرعت : 973 کیلومتر بر ساعت


موتور : 4 دستگاه پرات اند ویتنی مدل JT3D-3B


PHALCON G -550


جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 800x533 و حجم آن 27 کیلو بایت می باشد.


این هواپیما یک مدل تجاری ساخته شرگت گلف استریم می باشد که اولین بار در سال 2005 از آن به عنوان هواپیمای پیش اخطار رو نمایی شد و برای تبدیل به هواپیمای هشدار زود هنگام ، دست خوش تغییراتی گشته که این تغییرات منجر به افزایش برد آن شده است . بنا به قرار داد در سال 2003 قرار شد تا 4 فروند از این هواپیما برای استفاده در برنامه " CAEW " ( تبدیل به هواپیمای پیش اخطار ) خریداری شود ولی از چهار فروند هواپیمای خریداری شده فقط دو فروند در این برنامه شرکت یافتند . همچنین این هواپیما به رادار " EL/W-2085 " ساخته شده توسط شرکت التا مجهز می باشد که در دو طرف بدنه نصب شده است . همچنین در قسمت نوک و دم هواپیما برآمدگی کوچکی وجود دارد که محل نصب رادار می باشد تا با پوشش جلو و عقب هواپیما ، رادار بتواند 360 درجه را پوشش دهد .مشخصات


ارتفاع : 7.87 متر


طول : 29.39 متر


قدرت موتور : 68.4 کیلونیوتن


ارتباطات ماهوارهای : EL/K-1891


هواپیمای مورد استفاده : گلف استریم G - 550


موتور : 2 دستگاه رولز رویس مدل BR710C4-11


باند فرکانس Satcoms : باند KU - 12.5 - 18 گیگاهرتز


رادار


رادار EL/M-2075


نوع


رادار باند " L " فرکانس ( 1 - 2 گیگا هرتز )


( مورد استفاده در فالکون -707 )


این رادار توسط صنایع هوا و فضای اسرائیل " IAI " و صنایع الکترونیک " التا " ( متعلق به اسرائیل ) ساخته شده و این رادار یک رادار آرایه فازی باند " L " می باشد که آنتن آن توانایی اسکن الکترونیکی 360 درجه را دارد که از 768 عنصر آن هم به صورت جداگانه با یک ماژول کنترل " انتقال / دریافت " تشکیل شده است . همچنین این رادار از سه آنتن آرایه ای به ابعاد ( 12 × 2 × 0.46 m ) که در کنار بدنه هواپیما ( یا به اصطلاح در قسمت " گونه " ) و radome به قطر 3 متر در قسمت جلو ( یا بینی ) قرار دارد ، تشکیل شده است . آنتن آرایه های کناری هواپیما هر کدام از چند صد عنصر تشکیل شده است که توسط یک ماژول فرستنده / گیرنده فردی هدایت می شود . همچنین این رادار دارای مزایایی همچون : شناسایی و ردیابی اهداف در شب و روز و از فواصل چند صد کیلومتری و تحت هر نوع شرایط آب و هوایی می باشد .

رادار EL/W-2085نوع


رادار 1-2 گیگاهرتز ( باند L ) و 2-4 گیگاهرتز ( باند S )


( مورد استفاده در فالکون - G 550 )


یک رادار آرایه فازی می باشد ( به جای رادارها با آنتن چرخشی ) که برای پوشش همزمان و تمرکز سریع و آنی ساخته شده است که در کنار بدنه هواپیما نصب می گردد و توانایی پوشش فضای 360 درجه را دارد . پرتوهای رادار می توانند در هر زمان و در هرجهت از فضا انتشار یابند و پارامتر های این پرتو به طور کامل توسط کامپیوتر رادار کنترل می شوند و از دیگر توانمندی های این رادار می توان به ردیابی 100 هدف در فاصله 370 کیلومتری اشاره کرد . همچنین این رادار توانایی مدیریت فضا - زمان را دارد که این قابلیت شامل :

انتخاب نظارت


نظارت را می توان به مناطق دلخواه و انتخابی محدود کرد که در نتیجه سرعت اسکن در این مناطق انتخابی بسیار بالاتر است .تشخیص و ردیابی بهینه شده


یک حالت خاص برای مانور و ردیابی اهداف ارزشمند که به سرعت اسکن بالا و شکل های پرتو بینه سازی شده نیازمند است و برای ضریب افزایش اطمینان امر ردیابی ، می باشد .ردیابی سریع و بدون غلط آلارم ها


پرتو های تاکید کننده که به سوی اهداف خاص ارسال می گردد ، باعث از بین بردن آلارم های کاذب می شوند و فرآیند ردیابی 2-4 ثانیه به طول می انجامد .
دامنه تشخیص گسترده : با انتقال اضافی ساکن در بخش های انتخاب شده ، دامنه تشخیص گسترده حاصل می گردد .


رادار EL/W-2090


نوع


رادار باند ( L )


( مورد استفاده در هواپیمای A-50EI )


این رادار که توسعه یافته رادار های پیشین ( EL/M-2075 و EL/W-2085 ) می باشد هم اکنون در خدمت نیروی هوایی هند است . در این رادار از یک آرایه اسکن فعال الکترونیکی و رادار آرایه فازی فعال استفاده شده است . این رادار شامل : یک ماژول آرایه ارسال / دریافت ( T / R ) ، یک " rotodome " چرخان ( چرخش آن بی فایده و غیر ضروری است ) می باشد . همچنین از مزایای این رادار این است که با نرخ کوتاه اسکن ، شناسایی آن بسیار دشوار است .

ساختار


طراحی و ویژگی ها


برای ساختار اصلی بدنه فالکون ، هواپیمای بوئینگ 707 در نظر گرفته شد و رادار آن نیز EL/M-2075 می باشد که یک رادار آرایه ای حالت جامد باند " L " است . وظایف این هواپیما ، هشدار زود هنگام هوابرد ، نظارت بر روی اهداف هوایی و سطحی و جمع آوری اطلاعات از آن ها می باشد .


سیستم الکترونیک


این هواپیما بر پایه چهار سنسور قرار دارد که شامل : رادار آرایه فازی ، IFF آرایه فازی ، ESM/ELINT و CSM/COMINT ، می باشد . همچنین بسیاری از قابلیت های پیشرفته سیستم فالکون ، بر روی روش همجوشی داده ها متمرکز شده است . هنگامی که هر یک از سنسورها ( منظور سنسورهای " COMINT " و سیستم IFF و ... می باشد ) حضور یک هدف را نشان دهد ، سیستم به طور خودکار شروع به جستجو می کند .


کاربران


فالکون 707


اسرائیل


پس از بازنشسته شدن E-2C در دهه 90میلادی ، فالکون جایگزین این هواپیما شد . همچنین در حال حاضر فالکون 707 بازنشسته شده است و به جای آن از هواپیمای فالکون گلف استریم " G550 " استفاده می شود .شیلیبا امضای قرار داد میان شیلی و اسرائیل در سال 1989 ، قرار شد تا اولین هواپیمای فالکون با بدنه هواپیمای بوئینگ 707 در ماه مه 1994، تحویل نیروی هوایی شیلی گردد .همچنین در این کشور فالکون با نام " کندر " شناخته می شود .


فالکون G 550


اسرائیلایتالیا


پس از این که در سال 2012 اسرائیل هواپیمای M-346 را انتخاب کرد ، ایتالیا نیز در خواست خرید هواپیمای فالکون را ارائه کرد .

سنگاپور


این کشور در حال حاضر 4 فروند هواپیمای فالکون در اختیار دارد .


فالکون A-50EI


جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 800x273 و حجم آن 25 کیلو بایت می باشد.


هند


این کشور نیز جز دارندگان فالکون به شمار می آید که در این کشور با نام A-50EI شناخته می شود که از هواپیمای ایلوشین۷۶ ( Il-76 ) و رادار " EL/W-2090 " استفاده می کند . اولین آواکس در تاریخ 25 مه 2005 تحویل نیروی هوایی هند گردید .

_________________________________________________


هچنین لازم به ذکر است که در سال 2000 میلادی ، چین درخواست خرید این هواپیما را به اسرائیل ارائه کرد اما با فشارهای آمریکا ، اسرائیل این در خواست را رد کرد .

انقلابی در هدفگیریReflex Sight :


در این تاپیک راجبه وسیله های هدف گیری نوین بحث کنیم.
یادتونه اولاش که سلاح رو بهتون میدادند برای هدف گیری میگفتند ملخک رو ببین بعد بین اون دوتا خار سر لوله رو نگاه کن طوری که بین اون دوتا باشه بعد بذار روهدفت و....
خوب الان red dot این مشکل رو حل کرده! از معایبی که روش قدیمی داشت این بود که یکیم زمان گیر بود تا این کارو انجام میدادی و این هدر رفتن زمان در لحظات حساس خودشو نشون میداد.

هدف گیری با این وسیله از دقت بالاتری برخوردار خواهد بود.
از این وسیله در ابتدا ارتش ایالات متحده بهره جست.
دارای چند نوع نیز میباشد، بعضی توانایی زوم کردن رو دارند. بعضی دید در شب را دارا هستند و بعضی فقط به هدف گیری کمک میکنند.
در این وسیله غالبا از یک شیشه که با مایع رنگی ویژه ای اندود شده است که هم دید در شب را بهتر کرده و مانع از ایجاد مزاحمت توسط نور خورشید گردیده است.
در این تصویر یک دستگاه red dot را میبینیم که بر روی یک mp5 سوار شده است:
در این تصویر دید از داخل دستگاه را مشاهده خواهیم کرد:طراحی عدسی آن بگونه ای است که هیچگونه اختلالی در تصویر واقعی به علت شکست نور در تماس با انحنای عدسی به وجود نیاید:دقت کنید که در هنگام مشاهده از داخل red dot side مانند این است که به دشمن نقطه لیزر را زده باشیم اما در حقیقت روی دشمن هیچ نوری انداخته نشده است .
اینهم چند تا فیلم از این وسیله:
در زیر عکس های متنوعی را مشاهده خواهیم کرد:

بازدید : 26862 بار


ارسال شده در :
نظامی

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

انواع سلاح های گرم (53 عکس)

تاریخ انتشار آلبوم : 24آذر ماه ، 1391 
__________________تصاویری از فرود و برخاست J-15 بر روی ناو هواپیمابر لیائونینگ


  1. عکس/ کشف جنگنده P-40
  2. کشف بقایای جنگنده " P-40 " در صحرای مصر پس از 70 سال.


عکس بسیار زیبا از تیم های گروهی جنگنده ها ...جنگنده Sukhoi T-50 به روایت تصویر